روسای سابق بانک مرکزی به توقیف اوراق دلاری ایران واکنش نشان دادند:

تاريخ 1395/02/06 ساعت 14:08

ریاست کلی بانک مرکزی از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۶ برعهده ابراهیم شیبانی، از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۷ برعهده طهماسب مظاهری، از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ بر عهده محمود بهمنی و از سال ۹۲ تاکنون بر عهده ولی الله سیف بوده است. روسای سابق بانک مرکزی، بهمنی و مظاهری نسبت به انتقاد سیف از بی احتیاطی مسئولان سابق در خرید اوراق دلاری در دولت قبل واکنش نشان دادند. در ادامه 6 نکته از صحبت های روسای سابق بانک مرکزی در این باره را می خوانید.

 

پس از اینکه رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی مقصر اصلی در بلوکه شدن دو میلیارد دلار از منابع مالی ایران در ایالات متحده آمریکا را بی احتیاطی مسئولان دولت قبل اعلام کرد، روسای سابق بانک مرکزی و دیگر مسئولان شروع به اظهار نظر درباره این مسئله کردند.  مسوولان وقت كه با وجود هشدارهاي كارشناسان، نه تنها نسبت به خروج دارايي هاي موجود در امريكا (كه امكانش در آن زمان فراهم بود) اقدام نكردند بلکه در اقدامی ناآگاهانه و غيرمسوولانه نسبت به خريد اوراق دلاري روي آوردند. رییس کل بانک مرکزی، دولت قبل را مسبب این مشکل دانست و حمید بدیعی نژاد، مدير كل اداره امور خلع سلاح و مديركل سياسي و بين المللي وزارت امور خارجه ايران و اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور هم بر آن صحه گذاشتند. طهماسب مظاهری رییس کل سابق بانک مرکزی در گفت و گویی در برنامه پایش در تلویزیون جمهوری اسلامی، در انتقاد به مقصر کردن دیگران، بر ضرورت تلاش برای آزاد کردن منابع ارزی کشور تاکید کرد گفت: به هر حال به جای (کی بود، کی بود من نبودم) همه باید دست به دست همه دهیم تا این ذخیره ارزی بانک مرکزی کشور را آزاد کنیم.  محمود بهمنی، دیگر رییس کل سابق هم در گفت و گو با خبرگزاری مهر، گفت چرا در مذاکرات برجام موضوع به این مهمی دیده نشده است؟ در ادامه 6 نکته از صحبت های روسای سابق بانک مرکزی درباره توقیف منابع ارزی ایران در ایالات متحده را می خواند.

1-این اوراق در دوران ریاست مظاهری بر بانک مرکزی هم بلوکه بود. همیشه ذخایر بانک مرکزی در بانک های مختلف و به اشکال مختلف نگهداری می‌شد.

2-از زمانی که مقرر شده و آمریکا اعلام کرد تحریم دلار را اعمال کند، بانک مرکزی تلاش کرد تا هرچه دارایی به شکل دلار و یا اوراق و ذخایر ارزی با واحد دلار داشت را به واحدهای دیگر ارزی تبدیل کند تا بلکه از دستبرد آمریکا مصون بماند.بخشی از این کار انجام شده ولی بخشی از ذخایر و اوراق دلاری تحریم شد. بانک مرکزی بخشی از آن را آزاد کرده و بخش دیگری هم در تحریم آمریکا ماند.

3-رقمی که به صورت ذخایر دلاری تحت اختیار آمریکا متوقف است، نزدیک به هفت و نیم میلیارد دلار است. به هر حال به جای (کی بود، کی بود من نبودم) همه باید دست به دست همه دهیم تا این ذخیره ارزی بانک مرکزی کشور را آزاد کنیم. آن زمان احمدی نژاد اعتقاد داشت که این تحریم ها کاغذ پاره ای بیش نیستند و به همین دلیل نیز در زمینه تبدیل ذخایر ارزی به سایر واحدهای ارزی آنطور که باید همکاری نکرد.

4- سابقه خریداری اوراق قرضه دلاری به قبل از سال ۸۵ باز می‌گردد و به دوران ریاست کلی بهمنی  در بانک مرکزی مربوط نمی‌شود.

5- این اوراق بخشی از ذخایر ارزی متعلق به بانک مرکزی بوده نه دولت، ضمن اینکه اوراق قرضه دلاری در کشورهای اروپایی و نه آمریکا نگهداری می‌شد.

6-از اواسط سال ۸۶ که انجام مبادلات دلاری برای ایران ممنوع شد، اداره بین الملل بانک مرکزی و ادارات مربوطه دیگر، اقدامات زیادی برای فروش اوراق قرضه انجام دادند ولی امکان فروش بخشی از این اموال که «کد دلار» داشتند، به علت تحریم‌های مربوط به مبادلات دلاری، میسر نشد.از سال ۸۸ کمیته پیگیری حقوقی برای موضوع تشکیل داد و اقداماتی هم برای جلوگیری از دست درازی آمریکایی‌ها به این دارایی‌ها به دلیل اینکه دارایی‌های فوق متعلق به بانک مرکزی بود نه دولت (بانک مرکزی مستقل است) انجام شد.

منبع : اخذ کارت بازرگانی و عضویت 6 نکته درباره توقیف اوراق دلاری ایران در آمریکا
برچسب ها : بانک ,مرکزی ,اوراق ,ارزی ,سابق ,دلاری ,بانک مرکزی ,سابق بانک ,روسای سابق ,اوراق دلاری ,اوراق قرضه ,اوراق دلاری ایران ,توقیف اوراق دلاری